Így tanulj meg angolul beszélni
Angol beszédfejlesztés a YouTube-bal.


Ha szeretnél további, nyelvtanulással kapcsolatos tippeket, feladatokat kapni ingyen, iratkozz fel a hírlevélre!
A mai témánk pedig a beszédkészség fejlesztése.
1. Tudnivalók a beszédkészségről
A legfontosabb alapszabály, hogy ha meg akarsz tanulni beszélni angolul, akkor beszélned kell. Ez elég egyértelműnek hangzik, mégis nagyon sokan elfelejtik. Én például gimiben éveken át ültem végig olyan nyelvórákat, ahol meg sem szólaltunk. Nem meglepő módon nem is tanultam meg beszélni, amíg otthon el nem kezdtem magamtól gyakorolni. (Ez elég jól bevált, tekintve, hogy angol-olasz tanár lett belőlem, mellette pedig hobbiból spanyolul tanulok. Úgyhogy minden tippet, stratégiát, amit megosztok Veled, saját magamon és a diákjaimon teszteltem.)
Na de hogyan lehet otthon, egyedül megtanulni beszélni?
A rövid válasz: YouTube.
Az egyik legjobb dolog, amit tehetsz a beszédfejlesztésed érdekében, hogy minden nap megnézel legalább egy 10 perces videót angolul egy olyan témában, ami érdekel.
Na de várjunk. Nem pont most volt arról szó, hogy a beszédtanuláshoz beszélni kell?
De igen. De ennek az az alapja, hogy tudnod kell, hogy hogyan beszélnek az anyanyelvi beszélők. Itt nem csak a kiejtésre gondolok, hanem olyan tipikus szókapcsolatokra, szófordulatokra, amelyeket gyakran használnak. Minél többet hallgatsz anyanyelvi beszélőket, annál több gyakori szókapcsolat ragad meg a fejedben, amiket aztán automatikusan elő tudsz hívni. És pont ez kell a beszédhez.
Például itt ez a mondat:
Listen, I’ve been thinking…and maybe we should get a new car. - Figyelj, gondolkodtam… és lehet, vennünk kellene egy új autót.
Ha nagyon sokszor hallod azt, hogy I’ve been thinking, ez így egyben be fog vésődni. Tehát nem kell majd darabonként összeraknod, hogy ez a think ige a present perfect progressive igeidőben. Egyszerűen eszedbe fog jutni így, ahogy van, és tudni fogod, hogy akkor mondják, ha például egy javaslatot vagy ötletet akar valaki felvezetni.
Vagyis nem csak megjegyzed a gyakori szókapcsolatokat, de azt is megtanulod, mikor és hogyan használják őket. Egyébként a gyerekek is így sajátítsák el az anyanyelvüket. Nem szólistákat meg nyelvtani szabályokat magolnak, hanem hallás alapján tanulnak. Az anyanyelvelsajátítás persze eltér az idegennyelv tanulástól, de sok mindent át lehet venni belőle.
Ez tehát a beszédtanulás első lépése: az anyanyelvi beszélők rendszeres hallgatása. Erre épül maga a beszédgyakorlás.
És hogy néz ki ez a gyakorlatban?
Nézzük meg lépésről lépésre!
2. Beszédfejlesztés videónézéssel
Válassz egy témát, ami nagyon érdekel. Ez lehet a főzés, a programozás, az autók, a művészetek, bármi. Váltogathatsz több témát is persze. A lényeg, hogy olyasmit nézz, amit élvezel és nem plusz tehernek érződik, hanem kikapcsolódásnak.
Keress YouTube videókat a témában. (A legjobbak a vlogok a hétköznapi nyelvhasználat miatt. Én anno What I eat in a day vlogokat néztem.)
Nézz meg minimum egy videót minden nap. Az elején lehet, kell a felirat, többször vissza fogsz tekerni, ha nem értesz valamit, de ez teljesen rendben van, mindenki így kezdi.
Miután megnézted a videót, képzeld el, hogy te vagy a vlogger, aki elmeséli a saját tapasztalataid a témával kapcsolatban. Beszélj hangosan és használj minél többet a vieóban hallott kifejezésekből, szókapcsolatokból. (Én például ilyeneket mondtam anno: Today for breakfast, I had some oatmeal with peanut butter and strawberries. I usually like to soak my oats the night before. Itt a gyakori szókapcsolatok: for breakfast, I had some…, I usually like to…)
Ezt ismételd minden nap legalább 3 hónapig.
Tessék??! 3 hónapig?
Igen.
Ha fejlődni akarsz, ahhoz bizony muszáj következetesen gyakorolnod hosszú időn keresztül. Nincsenek csodamódszerek, nem lehet egy nap vagy egy hét alatt hirtelen a nulláról eljutni a folyékony beszédig (aki ezt ígéri, hazudik és csak le akar húzni).
Tapasztalatom szerint ez a technika 2-3 hónap után kezdi el látványosan éreztetni a hatását. De csak akkor működik, ha csinálod. Akkor viszont nagyon. Én így tanultam meg 3 nyelven beszélni.
Ez a 2-3 hónap elsőre lehet, hogy kiábrándítóan hosszú időnek tűnik, úgyhogy kezdetnek csinálhatsz egy 30 napos kihívást. Ehhez készítettem neked egy digitális táblázatot a Notion-ön, amellyel nyomon követheted az előrehaladásodat. A lenti gombra kattintva éred el.
Ismétlés
Legutóbb összehasonlítottuk a make és a do igéket. A lenti gombra kattintva ellenőrizheted, mennyire emlékszel.
A szerkesztéshez regisztrálnod kell, de teljesen ingyenes az oldal. A táblázatban ki tudod pipálni a napokat, amikor teljesítetted a kihívást és össze tudod gyűjteni a videókat, amelyeket megnéztél.
Nagyon motiváló tud lenni, ha fizikai lenyomata van a kitartásodnak és a következetességednek. Biztos lesz, amikor már csak azért is megnézed a napi videót, hogy ki tudd pipálni a négyzetet. Tapasztalat.:)
Kezdd el még ma!
A legközelebbi cikkben újabb beszédgyakorlási tippeket hozok.
See you then!